Sık sorulan Sorular

Lütfen A2B TRAVEL’ın doğası gereği aktif olduğunu ve bazen uzak noktalara seyahat ettiğini unutmayın. Dolayısıyla, tam olarak neyin dahil olduğunu tam olarak anlamanız ve yolculuğa katılan tüm etkinliklere tam olarak katılabildiğinizden emin olmanız önemlidir. Literatürü okumak zorunda kaldıysanız, gezi uygunluğundan emin değilseniz, lütfen bölgeniz için yukarıdaki numarayı arayarak A2B TRAVEL ile görüşün veya acentenize ulaşın ve seyahat uzmanlarımızdan biriyle konuşun. İster ilk kez A2B kullanıcısı olun ister eski bir kullanıcı, ne tür bir bilginin gerekebileceğini asla bilemezsiniz ve ne zaman giderseniz gidin, gidilecek aylar ve haftalar öncesinde bilmeniz gereken her şey için kapsamlı rehberimize ulaşabilirsiniz. Her şeyi okumaya hiç gerek yoktur, sadece ilgilenilen bölümlerin bağlantılarını izleyin:

Rezervasyonum Hakkında

Rezervasyonunuzu tamamladınız, ama rezervasyonunuz ile ilgili bir sorunuz mu var?

Rezervasyonunuzda herhangi bir değişiklik yapmak isterseniz, özellikle bizim tarafımızdan rezerve edilen herhangi bir uçuşu değiştirmeniz gerekiyorsa, lütfen mümkün olan en kısa sürede bize bildirin.
Uçuş değişiklikleri, yapılması gereken değişikliklere ve biletin kesilmiş olup olmadığına bağlı olarak genellikle ekstra havayolu maliyetlerine yol açar.

Rezervasyonunuzu iptal etmeniz gerekiyorsa, lütfen mümkün olan en kısa sürede bize bildirin.
Bunun yazılı olarak yapılması gereklidir, uygulanabilecek herhangi bir iptal masrafına ilişkin olarak rezervasyon koşullarına bakmalısınız.
Normal olarak, son bakiyenin ödeme vakti gelmeden önce iptal ederseniz, depozit ve sigorta primi iade edilmez, ancak gelecekte yapılacak bir seyahatte kullanmanız için bakiyenizi olduğu gibi tutabiliriz.
Lütfen daha fazla bilgi için A2B TRAVEL ile iletişime geçin.
Son bakiyeniz ödendiğinde, rezervasyon koşullarında özetlenen değişken bir ücret ölçeği bulunmaktadır.
Rezervasyonunuzu farklı bir tatil gününe veya yolcuya aktarmak isterseniz, mevcut bakiyenizin nihai bakiyesinin tahsilatından önce bizimle iletişime geçmelisiniz, bunu yapmak için A2B TRAVEL tarafından herhangi bir ücret alınmamaktadır.
Bununla birlikte, herhangi bir değişiklik, yerel tedarikçileriniz veya havayollarının ücretlendirdiği ilave ücretlere tabidir.
Son bakiye gününün gelmesinden sonraki transferler iptal ve yeniden rezervasyon olarak sınıflandırılır.
İptal veya transferler için, Müşteri İşlemleri ile iletişime geçin.

Ödemenizin bakiye vadesi, kalkıştan 56 gün öncedir.
Faturanız, nihai bakiyenizin tarihini gösterir; doğrudan A2B TRAVEL ile rezervasyon yaptıysanız ve e-posta adresimiz varsa, bu tarihten 1 ila 2 hafta önce bir hatırlatıcı gönderilecektir.
Ödeme yapmak için, tüm durumlarda rezervasyon referansınızı kullanarak aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanabilirsiniz:
+90 532 591 2445 numaralı telefondan Hesaplar ekibini arayınız; tüm büyük Kredi Kartları ve Birleşik Krallık Banka Kartlarını kabul ediyoruz.
Amex ödemesini kabul etmediğimizi lütfen unutmayın.
Diğer kart türleri ile yapılan ödemelerde herhangi bir ücret uygulanmaz.
Sorularınız, yardım veya kartla ödeme yapmak için, hesap ekibiyle aşağıdaki numara veya e-posta adresi ile irtibata geçebilirsiniz: telefon: +90 532 591 2445, e-posta: accounts@a2btravel.com Ödeme makbuzu, ödemenin alınmasından sonraki bir iş günü içinde rezervasyon sahibine e-postayla gönderilecektir.
Makbuz almadıysanız ve bir makbuz istiyorsanız, lütfen yukarıdaki numaradaki hesap ekibiyle iletişime geçin.
Ödemeniz zamanında yapılmazsa, rezervasyonunuzu iptal etmeden önce sizinle iletişime geçmek için elimizden geleni yapacağız ancak yine de yolculuktaki yerinizi kaybedebilirsiniz.

A2B TRAVEL ile iki veya daha fazla yolculuk yaptıysanız, sonraki A2B TRAVEL rezervasyonunuzda % 5 indirimden yararlanabilirsiniz.
A2B TRAVEL ile dokuzdan fazla yolculuk yapmış olan özel gezginler sonraki tüm rezervasyonlarda % 10 indirim kazanırlar.
Online rezervasyonlarda, rezervasyon aşamasında değil, faturanızda sadakat indirimleri uygulanacağını lütfen unutmayın.

Birçok tatil için pasaport bilgilerinize ve bazı durumlarda da diğer kişisel bilgilerinize ihtiyacımız olmaktadır.
Bu, yerel yetkililerce kayıt için veya sınır geçişleri için gerekli olabilir.
Bir dizi havayolu şu anda Gelişmiş Yolcu Bilgisi olarak bilinen tam pasaport bilgilerini istemektedir.
Pasaport bilgileriniz seyahatten önce değişirse, bize yeni ayrıntılar vermelisiniz.

Tura katılma: Yalnızca karada (ör. A2B TRAVEL’dan uluslararası uçuşlar olmadan) bir tur satın aldığınızda, tura kendiniz başlama sorumluluğunu üstlenirsiniz.
Çoğu durumda, turun başlangıç noktası ilk gecenin konaklamasıdır; kesin başlangıç noktası broşürde, web sitesinde veya gezi notlarında belirtilir.
Son katılım talimatlarımıza, o varış noktasına ait ana havalimanından başlangıç noktasına nasıl ulaşacağımız konusunda ayrıntılı tavsiyeler verilmektedir.
Turistin ve grubun katılacağı toplantı saatleri turdan tura farklılık gösterecektir, normalde Londra’dan grup uçuşunun varış zamanına bağlıdır.
Ancak, sadece kara yolcusu müşteriler için talimatlar otelde gösterilmeli veya daha sonra ne yapılacağını bilen resepsiyona bırakılmalıdır.

A2B TRAVEL transferlerinden faydalanma: Yalnızca kara rezervasyonu yaptıysanız ve uçuş düzenlemeleriniz A2B TRAVEL aktarmalardan faydalanmanıza izin veriyorsa, bunlara ücretsiz olarak katılmanızı sağlayabiliriz.
Bunu önceden talep etmeniz ve bize uçuş varış bilgilerinizi vermeniz gerekir.
Uçuşunuz gecikirse bunun size bildirilmesi gerekir, A2B grup transferi süresiz olarak sizi beklemeyecektir (genellikle planlanan varış saatinden sonra 30 dakika maksimum bir bekleme süresi belirliyoruz) ve gruba yetişmek için ilerleyen seyahat düzenlemelerinizin masraflarından siz sorumlusunuz.

Grup uçuş düzenlemelerindeki değişiklikler: Bazen grup uçuşunu değiştirmek zorunda kalmakta ve buna göre grup transferini yeniden düzenlemekteyiz.
Grup transferini kullanacaksanız, transferin uçuş düzenlemelerinizle çakışması durumunda alternatif düzenlemeler yapmanız gerekebilir.

Sonra Ne Olacak?

Bir daha A2B TRAVEL'dan ne zaman haber alacağım?

Tatiliniz için depozitoyu ödedikten sonra, satış ekibimiz size rezervasyon onayınızı ve faturanızı derhal e-postayla gönderir.
Bunları posta yoluyla almayı tercih ederseniz, lütfen satış ekibimizi bilgilendirin; bu durumda postanız 24 saat içinde birinci sınıf posta ile gönderilecektir (bir acenteye rezervasyon yaptıysanız, size gerekli evrakları sunacaklardır, doğrudan acenteden kontrol etmelisiniz).
Onayınızı aldıktan sonra, talep ettiğiniz düzenlemeleri yaptığımızdan emin olmak için bilgileri dikkatlice kontrol edin.
Herhangi bir yanlışlık varsa gerekli düzeltmeleri yapabilmemiz için lütfen bizimle iletişime geçin.

Belgelerinizi postayla veya e-posta ile gönderebiliriz.
Satış ekibimiz normalde rezervasyon esnasında bunları nasıl almak istersiniz diye sorar ve ayrıca web rezervasyon formundaki belgelerin gönderilmesini de talep edebilirsiniz.
Belgelerinizi e-posta ile aldıysanız, ama normal postayı tercih ederseniz (veya tam tersi), lütfen Müşteri İşlemleri Ekibi ile e-posta veya + 90-532-591-2445 numaralı telefondan iletişime geçin; ekibimiz tekrar göndermekten memnuniyet duyacaklardır.

Depozitonuzu yatırdıktan ve ömür boyu için bir seyahat planladıktan sonra, yola çıkana kadar tüm seyahat düzenlemelerinizden sorumlu olan Müşteri Operasyonları ekibimizin sorumluluğunda olacaksınız.
Deneyimli operasyon yöneticilerimizden herhangi biri size yardımcı olmak için görevlendirilecek ve isim ve iletişim bilgileri onay mektubunun altında bulunabilecektir.
Ardımızdaki dokuz millet ve onlardan yıllarca tecrübe ile, sizin için cevaplayamayacakları hiçbir şey yok!

Ödemenizin bakiye vadesi, kalkıştan 56 gün öncedir.
Faturanız, nihai bakiyenizin tarihini gösterir; doğrudan A2B TRAVEL ile rezervasyon yaptıysanız ve e-posta adresimiz varsa, bu tarihten 1 ila 2 hafta önce bir hatırlatıcı gönderilecektir.

A2B TRAVEL web sitesinde A2B Cafe forumu aracılığıyla diğer yolcularla da iletişime geçebilir ve ipuçlarını ve fikirleri paylaşabilirsiniz.
Seyahatinizi henüz görmüyorsanız endişelenmeyin, sadece bir konu başlatın, sohbet etmeye başlamak için grubun geri kalanına ilham vermeniz yeterlidir!

Zor kısmı başardınız ve son bakiyeyi ödediniz, şimdi yola çıkmayı dört gözle bekleyebilirsiniz!
Doğrudan rezervasyonu yaptıysanız ve sizin için bir e-posta adresimiz olduğu sürece, Müşteri İşlemleri Yöneticisi seyahatinizden 8 hafta önce sizinle irtibata geçecektir.
Seyahat notlarının en son kopyasını ellerinde bulunduracaklardır; yapmanız gereken son dakika düzenlemeleri veya sorularınız varsa mutlaka haber verin, sizin için araştırmaktan memnuniyet duyacaklardır.

Son katılım talimatlarınız ve uçuş bilgileriniz, eğer tarafımızdan rezerve edilirse, kalkıştan 2-3 hafta önce gönderilecektir.
Bir basılı kopyasını istiyorsanız veya daha önce bunlara gerek duyarsanız lütfen müşteri operasyon ekibiyle iletişime geçin.
Bunları almadan önce bağlantılı seyahatler için rezervasyon yapıyorsanız, lütfen bol miktarda boş zaman bırakmanızı öneririz.
Bu süre zarfında ayrıca postayla ayrı şekilde ömürlük sağlam ve dayanıklı bagaj etiketi de göndermekteyiz.
Seyahatinizden bir hafta önce elinize ulaşmadıysa, bize haber verin, bu sayede biraz daha gönderebiliriz.
Normalde yalnızca A2B TRAVEL ile doğrudan rezervasyon yapan müşterilere etiket gönderdiğimizi lütfen unutmayın.
Bir temsilci aracılığıyla rezervasyon yaptıysanız ve size bir miktar göndermemizi istiyorsanız, lütfen bize bildirin; bunları doğrudan adresinize göndermekten memnun oluruz.

Grup seyahatindeyseniz, check-in sırasında veya uçakta grubunuzun bir kısmını görebilirsiniz, ancak lideriniz normalde hedef hava alanındaki grubuyla buluşur.
Diğer uçuşlarda ya da otelde kalan kişiler olabilir.

Seyahatime Hazırlanmak

Seyahatleriniz için hazırlanmak

Tüm ülkeler, A2B TRAVEL ile tüm tatillerde tam bir pasaport isterler ve bu, eve dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır.
Bazı gezilerde, rezervasyonunuzu kabul etmeden önce pasaportunuzun ayrıntılarını isteyeceğimizi lütfen unutmayın.
Ayrıca, rezervasyonu yaptıktan sonra pasaportunuzu yenilerseniz, en kısa sürede yeni ayrıntıları bize bildirmeniz önemlidir ve yolculuğun geçerliliğini korumak için eski pasaportunuzu yanınıza almanız istenebilir.

Herhangi bir acil tıbbi tedavinin maliyetini karşılamak üzere geçerli bir seyahat sigortası poliçeniz olması, A2B TRAVEL tatiline katılmak için şarttır.
Rezervasyon iptalinde tatil ödemelerini korumak için rezervasyon esnasında poliçenizi çıkartmanız kesinlikle önerilir.

Çantama neler almalıyım?
Her bir tur için kapsamlı bir kişisel ambalaj listesi oluşturmamaktayız, çünkü her bir kişinin ihtiyaçları ve gereksinimleri aynı gezi için bile değişir.
Ancak aşağıdaki konularda size yardımcı oluyoruz:
Tatiliniz için seyahat notları, tatilinize özel öğelerden bahseden Neler Yapmanız gerektiği bölümünü içerir.
Normal seyahat ve kıyafet gereksinimlerinin ötesinde herhangi bir şey burada gösterileceğinden, lütfen listeyi dikkatle kontrol etmeyi unutmayın.
Web sitemizdeki her gezi için SSS bölümünde, neyin alınması gerektiği konusunda bazı tavsiyeler de olabilir.
İncelemeler bölümünde, daha önce seyahat eden müşterilerin yararlı ipuçları da bulunmaktadır.
Son olarak, hâlâ sorularınız varsa, Müşteri Operasyon Ekibimizdeki alan uzmanıyla iletişim kurabilirsiniz, alan uzmanı neyin gerekli olduğuna dair tavsiye ve rehberlik sunmaktan mutluluk duyacaktır.
Elbette hiçbir liste dört dörtlük değildir.
Su geçirmez materyaller almanızı önermekteyiz, bu şekilde kayıtlara geçmiş en kuru yıl ortaya çıkabilir.
Bunu önermezsek de yine de yağmur yağacağından emin olabilirsiniz!

Sağlık önerileri: A2B TRAVEL belirli sağlık önerileri sağlamamaktadır, ancak gezi notlarımızda zorunlu veya önerilen aşılardan bahsedilmektedir ve müşterilerimize, sıtma bölgelerinde sıtma profilaksisi yapmaları önerilecektir.
A2B TRAVEL, tüm müşterilerin ziyaret etmeleri gereken ülkenin tüm aşı ve sıtma konularında GP veya Nomad Travel Health ile temasa geçmelerini önermektedir.
Lütfen unutmayın ki geniş bir yelpazede tavsiye mevcuttur ve aynı alanlar için çelişkili bilgiler bulabilirsiniz, ancak her zaman nitelikli tıbbi tavsiye istemenizi önermekteyiz.
Suy arıtma: Elbette bol temiz içme suyu, herhangi bir ülkede sağlıklı kalmak için bir gerekliliktir.
Gezilerimizin büyük bir çoğunluğunda, arıtılmış, kaynatılmış veya şişelenmiş suyun her zaman hazır olmasını sağlıyoruz.
Uzak bölgelerdeki belli geziler, müşterilerimizin kendileri tarafından bir su arındırma sistemi kurmalarını gerektirebilir; böyle bir durum, açıklama notlarında açıkça belirtilecektir.
Gelişmekte olan ülkelerdeki veya uzaktaki yerlerde seyahat, tüm yolcuları, düşük seviyeli mide enfeksiyonu riski altına sokar.
Tur lideri temel önlemleri ana hatlarıyla gösterecektir, ancak en dikkatli gezenler bile böcekleri üzerlerine çekebilmektedirler.
Kişisel hijyen ve akla uygun yeme ve içme en iyi tedbirlerdir, ancak kendinizi iyi hissetmeniz durumunda iyileşmeniz için rehidrasyon tuzları almak isteyebilirsiniz.
Kendi ilk yardım veya tıbbi kitiniz: Tüm uzak veya aktif geziler için tur rehberiniz ilk yardım eğitimi almış olacak ve yeterli bir ilk yardım seti veya tıbbi kit taşıyacaktır.
Bununla birlikte, müşterilerin kişisel kullanım için küçük bir ilk yardım seti taşımalarını önermekteyiz.
Bazı öğelere yönelik bir reçete için doktorunuza danışmanız gerekebilir.
Gelişmekte olan ülkelerde uzak bölgelere seyahat ediyorsanız, steril bir iğne kiti almayı düşünebilirsiniz (lütfen hava limanı güvenliği için bunu bagajınızda paketlemeye dikkat edin).
Aşağıdaki liste yalnızca bir rehber niteliğindedir:
Plasterler (yürüme gezileri için blister plasterler dahil); steril sargı ve bandajlar; basit ağrı kesiciler, ör. parasetamol veya ibuprofen; antiseptik krem; antihistaminik krem (böcek sokması için); güneş yanığı kremi; anti-diyare hapları ör. Imodium veya Lomotil; rehidrasyon tuzları örn. Dioralyte.
Lütfen torbalarda kontrol edilmektense, elinizde bulunan bagajlarda gerekli kişisel ilaçların bulunduğundan emin olun.

Seyahat masraflarına dahil olmayan yemek ve içecekler, bahşiş verme ve alışveriş ile isteğe bağlı faaliyetler dahil olmak üzere diğer olasılıkları karşılamak için yanınıza yeterli para almalısınız.
Gerekli tutarlar ve alınacak en iyi para birimi ile ilgili tavsiyeler seyahat notlarında verilmektedir.
Birçok ülkede özellikle büyük şehirlerde ATM bulunur ve banka ücretleri bazen oldukça yüksek olmasına rağmen yurtdışında nakite erişim için ideal bir yöntem olabilir.
Buna ek olarak, kredi kartları artık büyük çapta, özellikle de büyük şehirlerde kabul görmektedir.
Seyahat çekleri aynı zamanda belirli yerlerde de yararlı olabilir, ancak genellikle zaman alıcıdır ve alışveriş yapmak pahalıdır.