Engebeli arazisi ve farklı ekolojisi ile Tílos, güzel köylerle ve keşfedilecek güzel plajlarla sahip küçük bir Yunan adasıdır. Kos ve Rodos arasında yer alan ada, Ege ve Akdeniz denizlerinin çekici suları ile çevrilidir.
Tílos'ta insan yaşamına dair Neolitik dönemden kanıtlar bulunmaktadır. Burada, 4,000 yıl önce dolanan cüce filler olan son Avrupa filleri kalıntıları bulunmaktadır. Bugün, Bonelli'nin kartalları ve bülbüllerinin yanı sıra dört yüz farklı çiçekli bitki ve bitki türü de dahil olmak üzere çok sayıda nadir kuş türünün yaşadığı yerdir.

Livádhia, Tilos'un güney ucunda yer alan adanın ana limanı ve en büyük yerleşim birimidir. Mikró Chorió'nun eski başkenti olan Bizans kiliseleri ile hayranlık uyandıran körfeze bakmaktadır.
Adanın kuzeybatısındaki Áyios Pandeleón Manastırı'nı mutlaka ziyaret edin. Profítis Ilías Dağı'nın yamaçlarında yer alır ve tatlı su kaynakları ve devasa yenidünya ağacıyla ünlüdür. Başkent Megálo Chorió'nun sokaklarında dolaştığınızdan emin olun, Telos antik akropolse kalıntılarını keşfedin.
1971’de Cüce Fil kalıntılarının bulunduğu Neolitik çağ esintileri olan Kharkhadio Mağrası’nı ziyaret etmeyi kaçırmayın.
Mağaranın üstündeki bir zamanın en verimli ovalarına sahip Mesarya Orta Çağ kalesinin ev ve kilise kalıntıları bulunmaktadır.
Rodos'un gulet yat yolculuklarında sık sık ziyaret edilen Tilos, UNESCO listesindeki bir Orta Çağ Eski Kenti'ne ve Lindos'un antik uçurumun zirvesindeki akropolüne ev sahipliği yapan On iki Adalar'ın en büyüğüdür. Kuzeydoğusunda, geleneksel taş evler ve tarihi kiliselerin bulunduğu Simi adası bulunur. Donanma Müzesi'nde adanın sünger balıkçılığı tarihini keşfedin, ardından adanın tepelerinde yürüyüşe çıkabilir ve büyüleyici kıyı şeridi boyunca ilerleyebilirsiniz. Simi gulet yatlarının yapıldığı Türk sahil kasabası B Marmaris Bozburun’dan kısa bir deniz yolculuğu uzaklıktadır