Simi

Her köşesinin muhteşem güzellikteki kentine ve dağlık yapıya ev sahipliği yapan Yunan adası Simi, Türkiye sahillerinin hemen dışındaki On İki Ada takımadalarının bir parçasını oluşturmaktadır. Adaya yaklaşırken görülen kayalık uçurumlar ve izole koylar 18. yüzyıldan kalma Archangel Manastırı Michael Panormitis, büyük bir Rum Ortodoks hac bölgesi olarak hizmet veren yapılara ev sahipliği yapar

Simi limanı, dünya mirasları listesinde yer alan tepelerde renkli neoklasik yapılarla süslenmiş, en çok ziyaretçiyi selamlayan manzaradır. Kasabanın liman girişindeki at nalı şeklindeki Rolói saat kulesi ile iki bölgeye ayrılmıştır- Gialós limanı ve Chorió köyü .

Gialós, kırmızı kiremitli çatılar ve büyüleyici balkonlara sahip, mavi ve sarı renkli geleneksel taş evlere sahiptir. Tablomsu Kaldirım köprüsü, limanın iki tarafını birbirine bağlayarak katedrale ve belediye binasına sizi götürmektedir. Adanın denizcilik tarihini ve sünger balıkçılığının evrimini keşfetmek için Simi Deniz Müzesi'ni mutlaka ziyaret etmeniz gerekir.
Taş merdivenler, sizi kiliselerin sıralandığı sokaklara Chorió köyüne ulaştıracaktır. 14. yüzyılda St. John Şövalyeleri tarafından inşa edilen Simi kasabasına bakan Kástro'ya (kale) uğramayı unutmayın
Simi'nin dağlık iç kısımları keşfedilmeyi bekleyen küçük vadilerle kum ve çakıl taşlı plajlarlarla doludur. Geleneksel tavernalarda taze yakalanmış deniz mahsulleri ve yerel spesiyaliteleriyle karidesleri tadabilirsiniz.

Simi, Bozburun Türk sahil şeridinden kısa bir deniz seyahati uzaklıktadır. Bozburun Yarımadası'ndan Larymna antik kentine uzanan yürüyüş parkurunu takip ederek şehir duvarlarının ve mezar taşlarının kalıntılarını keşfedebilir, Bozburun Yarımadası'nın etkileyici manzarasını doyasıya izleyebilirsiniz.

Simi’den devam ederek yunan adası Tilos’taki antik Cüce Fil kalıntılarını görebilir ve karizmatik Rodos adasını keşfedebilirsiniz. UNESCO mirasları listesinde bulunan beyaza bürünmüş Lindos şehrini ve tepesindeki antik akropolesini görebilirsiniz.