Likya sahili boyunca bir nehir vadisinde yer alan Olimpos, Helenistik dönemde kurulmuş ve yakındaki Olimpos Dağı'ndan sonra isimlendirilmiş olduğuna inanılan eski bir metropoldür. Kalıntılar etrafındaki sikkeler M.Ö. 2. yüzyıla tarihlendirilmiş ve bir zamanlar Likya Birliği'nin altı önde gelen şehirlerinden biri olarak hizmet ettiğine dair bilgiye ulaşılmıştır.
M.Ö. 100 civarında, şehir Kilikya korsanlarına aitti, genç Julius Caesar ve Roma komutanı Publius Servilius Isauricus şehri ele geçirmiştir ve Roma Cumhuriyeti'nin bir parçası haline gelmiştir. Roma öncesi Zenicetes'in kalesi olan şehir Venedikliler, Cenevizliler ve Rodoslular tarafından da sahiller boyunca inşa edilmiş kalelere sahiptir, ancak 15. yüzyılda, hepsi terk edilmişti.

Günümüzde Olimpos'un atmosferik kalıntıları, yabani üzüm asmaları ve çiçekli zakkumlara sarılarak, mavi yolculuk gulet yolculuklarında fotojenik bir hedef haline gelmiştir. Keşfedilecek güzel oyma lahitler ile antik sokakları, tapınakları ve hamamları dolaşırken, Türkiye'nin büyüleyici tarihini izleyebilirsiniz.

Komşu köy Çıralı, sürekli olarak yerlerinden yanan ebedi ateşe tutuşan alevlere ev sahipliği yapıyor. Bu olağanüstü doğal olaya, yeryüzündeki çatlaklardan sızan doğal gaz neden oluyor. Ziyaretçiler marshmallowları kızartmak ve açık alevler üzerinde yemek pişirmek için karanlıktan sonra geliyorlar. Adadaki bu ateş mitolojiye de konu olmuştur. Ateş ve demircinin tanrısı Hephaestus, Olimpos'un baş tanrısıydı. Chimaera ise ormanda yaşayan ve ağzından ateş açan efsanevi bir canavardı.

Olimpos, popüler ağaç evi konaklama birimleriyle ünlüdür ve orman gölgeliklerinde kazıklar üzerine inşa edilmiş konukevleri bulunmaktadır. Bir gulet yolculuğuna başlamak ya da bitmek için ideal bir varış yeridir. Geleneksel Türk mutfağında kendinizi şımartıp ve yatınızda dinlenerek demir atılan müthiş koyların keyfini çıkarabilirsiniz.

  Kabin Kiralama Olimpos – Fethiye

  4 gün

  “A2B Yatçılık” Fethiye’den Olimpos’a unutulmaz mavi yolculuklar sunuyor. Bu güzel Türk Rivierası’nı ve gizemli Likya kıyılarını Türk guletleri ile keşfedin. Dünyanın dört bir yanındaki deniz tutkunları ile Türkiye’deki yelkenciliğin tadını çıkarın..

  0
  0 incelemeye göre

    Kabin Kiralama Fethiye – Olimpos

    4 gün

    “A2B Yatçılık” Fethiye’den Olimpos’a unutulmaz mavi yolculuklar sunuyor. Bu güzel Türk Rivierası’nı ve gizemli Likya kıyılarını Türk guletleri ile keşfedin. Dünyanın dört bir yanındaki deniz tutkunları ile Türkiye’deki yelkenciliğin tadını çıkarın..

    0
    0 incelemeye göre