Kaleköy ve Üçağız köylerini kuşatan Kekova, muhteşem bir sahil bölgesi ve mavi yolculuk gulet turlarında en popüler duraklardan biridir. Pastoral turkuaz suları, gerçeküstü bir manzara yaratan yarı batık taş binalar ile büyüleyici bir batık kenti barındırmaktadır.

2. yüzyılda bir depremin, Kekova adasının kuzey tarafındaki antik Dolikisthe kasabasına zarar vermesine neden olmuştur. Bizans döneminde yeniden inşa edilen ve gelişen şehir, Arap istilalarından sonra tamamen terkedilmiştir. Dolikisthe 'nin batık kalıntıları etrafında yüzmek için izin verilmemesine rağmen, hala suyun üzerinde büyüleyici bir manzara görülmektedir.

Xera olarak bilinen antik bir tersane ve şehir olan yakındaki Tersane körfezinde, ziyaretçiler yüzerek bir Bizans kilisesinin kalıntılarına yakından bakabilirler. Akvaryum Koyu, Kekova adalarını ve harabelerini keşfederken davetkar sulara dalabileceğiniz bir başka yerdir.
Simena adasındaki yakındaki Kaleköy Kalesi'ni de ziyaret edebilirsiniz. Burası, adaların ve aşağıda kısmen gömülü olan Likya muhteşem manzaralarına sahiptir. Bu Bizans kalesi, eski surların altında hala görülebilen 300 kişilik bir tiyatroyla, sahili devriye eden korsanları kovmak için Orta Çağ'da inşa edilmiştir. Kalenin etrafı dar sokaklardaki toprak çatılı evlerle çevrelenmiş, biraz yukarıda ise Titus Hamamı'nın batık kalıntıları bulunmaktadır.

Antik Teimiussa bölgesinde inşa edilen ve kalıntıları MÖ 4. yüzyıla dayanan Üçaǧız'ın akropol kalıntıları ve lahitlerini keşfetmek mükemmel bir yerdir. "Üçağız" ismi "üç ağız" olarak geçmekte ve Akdeniz'in açık sularına açılan üç su kanalına atıfta bulunmaktadır.

Fethiye'den Antalya'ya mavi yolculuk guletleri, Kekova'dan devam ederek, batıda yer alan şirin Kaş kasabasında mola veriyor. Kekova Adasından da bir taş atımı uzaklıktaki Demre’ye buradan sadece deniz yolu ile gidilebiliyor.

Kekova Günlük Turlar: Zaten Antalya'daysanız, kekova tekne turuna katılabilirsiniz.

  Kaş – Kekova – Kaş (7 Gece, 8 Gün)

  8 gün

  “A2B Yatçılık”, mavi yolculuk ve Kaş’tan Kekova’ya Gulet kabin kiralama hizmeti vermekte ve Kaş’a geri dönmektedir.

  0
  0 incelemeye göre

    Kabin Kiralama Fethiye – Kekova – Fethiye

    8 gün

    “A2B Yatçılık” Fethiye’den Olimpos’a unutulmaz mavi yolculuklar sunuyor. Bu güzel Türk Rivierası’nı ve gizemli Likya kıyılarını Türk guletleri ile keşfedin. Dünyanın dört bir yanındaki deniz tutkunları ile Türkiye’deki yelkenciliğin tadını çıkarın..

    0
    0 incelemeye göre

      Kabin Kiralama Kaş – Kekova – Kaş

      6 gün

      “A2B Yatçılık”, mavi yolculuk ve Kaş’tan Kekova’ya Gulet kabin kiralama hizmeti vermekte ve Kaş’a geri dönmektedir.

      0
      0 incelemeye göre