Antik Myra bölgesinde inşa edilen Demre, Akdeniz'in turkuaz suları ile Toros Dağları'nın ormanlık yamaçları arasındaki Teke Yarımadası'nda yer almaktadır. MÖ 300'lü yıllardan kalma sikkeler, Myra’nın antik Likya'nın en önemli şehirlerinden biri olduğunu kanıtlamaktadır. Roma İmparatorluğu'nun bir parçası olarak gelişen ve Noel Baba'nın figürüne dönüşen Aziz Nikolas’a ev sahipliği yapmıştır.

Myra'nın antik Roma binaları 1920'lerde nüfus değişiminden önce burada yaşayan önemli Yunan nüfusunun kalıcı bir mirası olan gelenekse evlerle çevrilmiştir. Bugün Demre, diğer Türk limanlarının çoğuna kıyasla daha rahat ve geleneksel bir atmosfere sahiptir. Balık yakalama, el sanatları pazarları, restoranlar ile birçok aktivite sunmaktadır. Çevredeki verimli topraklar, manzaraları örten narenciye bahçeleri ve nar ağaçları ile çevrilidir.

Ortodoks Hıristiyanlar için önemli bir hac yeri olan Aziz Nikolas Bazilikasını ziyaret etmeyi unutmayınız. Aziz Nikolas'ın bir zamanlar piskopos olarak kaldığı 11. yüzyıldan kalma bazilika korunmuş ve orijinal freskleriyle ziyarete açıktır.

Bir başka popüler gezi rotası ise Demre'nin kuzeyinde bulunan Myra antik kalıntılarıdır. Likya'daki en büyük amfi tiyatroya ve kayalıklara oyulmuş kaya mezarlarının olağanüstü bir koleksiyonuna sahiptir.
Istlada'nın antik zeminlerinde, Gotik kapaklı Likya lahitlerinin kalıntılarının iyi korunmuş evlerin arasında dağıldığı batıya doğru devam edebilirsiniz. Ya da Akdaǧ’ın teraslı yamaçlarını sıralayan ve Arykandos Vadisi'nin muhteşem manzarasını sunan Arykanda'nın Helenistik kalıntılarını ziyaret edebilirsiniz.

Demre, Antalya sahilindeki mavi yolculuk gulet gezileri için, batıda bulunan Kekova'nın büyüleyici batık kalıntıları ile popüler bir kalkış noktasıdır. Yarı batık eski binalarını keşfedebilirsiniz ve Simena adasındaki Kaleköy Kalesi'nden manzarayı ziyaret edip Kaş'a devam edebilirsiniz.