Türkiye'nin Akdeniz kıyısındaki en büyük şehri Antalya’dır. Pastoral Türk Rivierası ve Turkuaz Sahili'nin giriş kapısıdır burası. Limanda yükselen Hadrian Kapısı'ı MS 130 yılında Roma imparatorluğunun ziyaretçilerini karşılamak üzere yapılış ve günümüze kadar ulaşmıştır.
İlk insan yerleşimi kalıntılarına sahip Antalya'nın , tarih öncesi dönemlerden beri yerleşim alanı olduğunu göstermektedir. Büyük İskender'in ölümü ile Pleamon Kralı II. Attalos'un şehri ele geçirmiştir. Daha sonra Romalılar tarafından ve önemli bir ticari ve askeri liman haline gelmiştir. Modern Antalya kenti antik Attaleia kalıntıları üzerine inşa edilmiştir, Antalya şehir merkezindeki arkeoloji müzesinde tarihi yakından görebilirsiniz.

Antalya, günümüzde Lara plajlarından doğuya ve Konyaaltı'dan batıya uzanan, şık plaj kulüpleri ve güneşe boğulmuş kumları ile ünlüdür. Kaleiçi'nin tarihi eski mahallesi, Antalya'nın kalbinde yer almakta olup, mavi Yolculuk duraklarınızda saatlerce vakit geçirebileceğiniz kafeler ve esnaf butikleriyle bezenmiştir. Antalya'nın engin Körfezi'ne kadar uzanan 2. yüzyıla ait Hıdırlık Kulesi'nden liman manzarasını mutlaka seyretmelisiniz.

Toros Dağları'nın büyüleyici köylerini gezmek ya da kır çiçeği dolu çayırlarda yürüyüş yapmak, ata binmek için mola verebilirsiniz. Kış aylarında ziyaret ediyorsanız, dağın daha yüksek sırtlarına, Toros kayak merkezlerinin tozlu yamaçlarına gidebilirsiniz.

Antalya mavi yolculuk gezileri, muhteşem manzarası ve su aktivitelerini tarihle birleştirerek, sahil şeridini cennete dönüştüren bir noktadır. Kekova'nın batık kalıntılarına ve 4. yüzyıldan kalma Akropol'e ve Üçaǧız lahitline yolculuk yaparak Orta Çağ Kaleköy Kalesi'nin manzarasını seyredebilirsiniz. Antik Olimpos'un Helenistik tapınaklarını ve hamamlarını gezip, 11. Yüzyıl’dan kalan Aziz Nikolas Bazilikasına uğrayabilirsiniz ve Kaş’a doğru devam edebilirsiniz.

No Trip matches your search criteira